Τετάρτη 13 Μαρτίου 2013

Στους «8» του Champions League η Μπάρτσα

Διέλυσε με 4-0 την Μίλαν στη Βαρκελώνη Με εκκωφαντικό τρόπο εξασφάλισε η Μπαρτσελόνα την πρόκρισή της στις «8» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Οι Καταλανοί έδειξαν από πολύ νωρίς τις προθέσεις τους και άνοιξαν μόλις στο 5' λεπτό το σκορ με ένα εκπληκτικό σουτ του Μέσι από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Οι Ισπανοί κατάφεραν πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου να ισοφαρίσουν το σκορ της πρώτης αναμέτρησης στο Μιλάνο με τον Μέσι να εκμεταλεύεται στο 39΄λεπτό την πάσα του Ινιέστα για το 2-0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την απόλυτη υπεροχή της Μπαρτσελόνα να συνεχίζεται και τον Νταβίντ Βίγια να κάνει το 3-0 στο 55' λεπτό, ύστερα από την πάσα του Μασεράνο. Οι Μιλανέζοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η Μπάρτσα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκρισή της, με τον Τζόρντι Άλμπα να κάνει στο 92΄λεπτό το 4-0, μετά την όμορφη πάσα του Ντάνι Άλβες. Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Γαλατασαράι επιβλήθηκε με 3-2 της Σάλκε στη Γερμανία και εξασφάλισε την πρόκριση στους «8», μετά και το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Τουρκία.